Цитати от публикации за корупцията в българската политика през 2019 г. (третата година от управлението на „Бойко Борисов 3“)
Когато търсим актуални цитати по тази толкова болезнена за обществото ни тема, е важно все пак да не губим чувството си за политическа ирония. Затова не можем да не започнем с цитат от статията на Александър Петров от 23 януари 2020 г.: „Дошла корупцията в България и си казала“: „Ех, друго си е у дома“
„За алъш-вериша и редовното последно място в ЕС.
Знаете го този горчив виц, който приписва на корупцията родно място в България, и всички шеги и закачки, че още траките са я измислили. Нещата с корупцията у нас не се променят, но пък поне се изкачваме с няколко места напред в Индекса за възприятие на корупцията за 2019 г. на международната неправителствена организация „Трансперънси интернешънъл“.
Според публикувания доклад оценката на България по отношение на корупцията остава същата, както и през миналата година, но пък се изкачваме нагоре, защото други държави са се издънили по-лошо. На това му се казва „Развитие в застой“. Ако не друго, продължаваме да сме първи по корупция в Европейския съюз (ЕС) по този показател. Някои навици трудно се променят.“
Не по-малко иронично звучат и цитатите от злободневната статия на Людмил Илиев и Светослав Терзиев, също от 23 януари 2020 г. „България удържа и през 2019 г. лидерството в ЕС по корупция“ с подзаглавие: „В световната класация страната ни не помръдва от 2012 г. насам“
„Никой не е успял и през миналата година да измести България от лидерската позиция по корупция в ЕС. Това показва международният Индекс за възприятие на корупцията, изготвян от Асоциация „Прозрачност без граници“. И, което е дори по-лошо, страната ни не отбелязва абсолютно никакъв напредък през последните 7 години.“
Както отбелязва Калин Славов от „Прозрачност без граници“:
„Удивителното е, че България на практика почти не помръдва от мястото, което заема в класацията. През 2012 г. страната получава 41 точки и тази стойност фактически не се променя и досега. От „Прозрачност без граници“ смятат, че това се дължи на трайните проблеми в областта на свободата на медиите, изборния процес, финансирането на политическите партии, назначенията в публичните институции и върховенството на закона.“
„Пациентът е в състояние на полубудна кома“, обезкуражаващо констатира Калин Славов.“
В тази поредица от цитати не можем да пропуснем и статията на Антония Чорева, както вече се досещате, също от 23 януари 2020 г. : „България на 74-то място по индекс на корупция, най-зле сме в ЕС“
Статията обобщава мнения и изказвания от пресконференцията на Асоциация „Прозрачност без граници“, което е българското представителство на международната организация Transparency International. Цитатите, които съм подбрал са посветени на натрупваните с години проблемни области в българската политика:
Според Ваня Нушева
„Проблемните области за България са свобода на медиите, дефицити в изборния процес – в най-широк спектър – финансиране на партии, предизборни кампании, купуване на гласове. Затова посланието за намаляване на индекса на корупция е поддържане на големите пари извън политиката и ограничаване на възможностите на корупционни сделки, както и участието на гражданите в политическите решения.“
Към тези проблемни области Калин Славов добавя
„Непрозрачните назначения в институциите – шуробаджанащина, върховенство на закона – наказателно правораздаване, неясни закони, за които дори е напомнил Конституционният съд, законодателят е загубил способността да пише ясни закони, а Народното събрание се е превърнало в гумен печат на Министерския съвет.“
На този печален фон завършваме серията от цитати от 23 януари 2020 г. със статията на Андреа Беер от „Дойче веле“ : „Корупция за милиони: защо в България никнат стадиони из селата“. Цитатите от тази статия, които предлагам на вниманието ви, демонстрират преминаването на всички граници на политическия цинизъм:
„Стадиони из села, които са обезлюдени“
„В последните години в България бяха построени редица стадиони в малки населени места, които не са никому нужни“, казва спортният журналист Георги Филипов и добавя: „От 60-те години насам в големите градове не е построен и един стадион за нуждите на професионалния футбол. За сметка на това се появиха редица стадиони из села, които са напълно обезлюдени“.
Причината, според него, е проста – тези стадиони са финансирани по Програмата на Европейския съюз за развитие на селските райони. Но за да бъдат финансирани, проектите е трябвало да съдържат някакъв спортен елемент. Според него, това е станало „покана за корупция“. Така в България се строят десетки стадиони със съмнителна полза. „Страната има огромен проблем с корупцията“, припомнят от ARD.
В редица малки населени места в България изведнъж изникнаха стадиони. Много от тях вече са в жалко състояние. Парите на ЕС, отпуснати за строеж и ремонти, явно са потънали в нечии джобове.“
След като се разходихме в корупционния медиен пейзаж на 23 януари 2020, вместо заключение ще ви върна в навечерието на Евроизборите и ще ви предложа един цитат от Стефан Тафров, кандидат на Демократична България, от участието му в предаването „Сутрешен блок“ по БНТ 1 на 8 май 2019 г., който не се нуждае от коментар:
Стефан Тафров: Апартаментгейт и „къщите за тъщи“ са просто върха на айсберга на корупцията в България
В разговора водещият припомни, че два скандала разтърсиха България по време на предизборната кампания и преди нея. Започна се с апартаментгейт, стигна се до огромни злоупотреби с еврофондове. И попита белег на какво е това. Г-н Тафров отговори:
„Белег е за това, че на хората вече им е писнало – това ми казват хората. Всеки втори човек, с когото разговарям, по четирите краища на страната, казва: „Г-н Тафров, тези вече прекалиха“. Апартаментгейт и тези „къщи за тъщи“ са видима, разбираема форма на корупцията, една битова корупция, която хората могат да си представят. Мисля, че това ще има трайни последици за властта, в тази корупция са забъркани всички партии на статуквото, не са само ГЕРБ и патриотите, а и БСП, и ДПС. Изобщо хората виждат, че двете крила на бившата БКП, в лицето на БСП и новото БКП в лицето на ГЕРБ, се сменят във властта в последните години, винаги в скрита или открита коалиция с ДПС, но корупцията не намалява, а се увеличава. И апартаментгейт и „къщите за тъщи“ са просто върха на айсберга, но този връх е видим.“